Kominki z płaszczem wodnym – co warto o nich wiedzieć?

Kominki z płaszczem wodnym to jedno z najnowszych rozwiązań grzewczych, które umożliwia (w połączeniu z systemem centralnego ogrzewania) ocieplenie całego mieszkania, a także zapewnienie dostępu do ciepłej wody. Dodatkowo sprzęt ten może być niezwykle zróżnicowany pod względem estetycznym, co sprawia, że możemy go ulokować niemal w każdym mieszkaniu nadając pomieszczeniu unikalnego charakteru.

 

Na czym polega innowacja?

W klasycznych kominkach znaczna część wytwarzanego ciepła ucieka w trakcie spalania, co sprawia, że pomieszczenia nie są zbyt nagrzane, mimo znajdujących się w nich źródłach ciepła. Specjalnie z myślą o osobach, które chciały aby ich kominki, oprócz funkcji estetycznej sprawowały też funkcje grzewcze stworzono kominki z płaszczem wodnym, które są w stanie ogrzać cały dom, a na dodatek podgrzać wodę zasilającą instalację centralnego ogrzewania. Jeżeli chcemy, aby nasz kominek wyglądał jak najbardziej estetycznie, to powinniśmy podjąć decyzję o jego montażu już w trakcie budowy naszego domu. W ten sposób możliwe bowiem będzie wdrożenie wszelkich metod bezpiecznego użytkowania tego rodzaju sprzętu. Ważna jest na przykład odpowiednia grubość przewodu kominowego, który zapewni nam przepustowość na odpowiednim poziomie. Powinniśmy także dobrze zaplanować połączenie kominka z instalacją centralnego ogrzewania. Ponieważ kominek jest urządzeniem  sterowanym, to powinniśmy zadbać, aby znalazło się przy nim gniazdo prądowe. Ważne jest także, aby pomieszczenie w którym znajduje się kominek doprowadzane było świeże powietrze. Przepływ ten możemy regulować za pomocą przepustnicy. Warto pamiętać o tego rodzaju urządzeniach. Warto zadbać o zasobnik o dużej pojemności, który umożliwia nagrzewanie wody, przez co można z niej korzystać nawet kilkanaście godzin po wygaśnięciu w kominka. Warto zainwestować także w elektroniczny sterownik, który kontroluje proces spalania bez naszej świadomości. Sterowniki sprawiają bowiem, że pompa uruchamia się sama wtedy, gdy woda w kominku osiągnie odpowiednią temperaturę. 

Ochrona kominka

Jeżeli chcemy, by kominek służył nam jak najdłużej powinniśmy zadbać między innymi o to, aby palić w nim za pomocą odpowiedniego materiału grzewczego. Paliwem tym może być drewno, najlepiej liściaste, brykiet czy węgiel brunatny. Dobór dobrej jakości materiału, którym palimy sprawi, że dłużej będziemy mogli cieszyć się naszym kominkiem. Odpowiednio dobrane drewno ma ostateczny wpływ także na trwałość wkładu kominkowego, a także uzyskanie odpowiedniej mocy grzewczej. Idealne jest drewno o zwartej strukturze i dużej twardości. Takie właściwości wykazują między innymi jesion, grab, dąb, buk, brzoza i klon. Istotną właściwością jest także wilgotność drewna, suchym drewnem pali się bez strat ciepła, uzyskuje się też właściwą moc grzewczą. Wart dodać, że suche drewno nie dymi, a więc zmniejsza się osadzanie sadzy na przewodach kominowych. Oprócz wyboru odpowiedniego drewna powinniśmy pamiętać o tym, aby systematycznie oczyszczać wkład kominowy z popiołu i innych osadów. Czyszczenia wymaga także szyba drzwiczek kominka. To w nią bowiem spoglądamy na palący się w kominku ogień.