Jak urządzić kuchnię w małym pomieszczeniu?

Kuchnie w domach naszych dziadków czy rodziców były zazwyczaj dużymi pomieszczeniami, z ogromną ilością szafek i półek. Nasze mieszkania zazwyczaj są znacznie mniejsze, dlatego też nie możemy poświecić pomieszczeniowi kuchennemu zbyt wiele miejsca. Czy może być ono jednak funckjonalne i estetyczne? Oczywiście, że tak.

 

Małe jest piękne

Oczywiście nie możemy wpłynąć na powiększenie pomieszczenia, ale możemy w pełni wykorzystać dostępną nam przestrzeń. Podstawą jest odpowiednie nią zagospodarowanie tak, aby przemieszczenie się po niej nie było utrudnione, a także byśmy z chęcią w niej przebywali. Sami możemy mieć problem z odpowiednim rozplanowaniem przestrzeni, dlatego warto skorzystać z pomocy specjalistów – projektantów i architektów, którzy z pewnością pomogą nam stworzyć kuchnię marzeń.

Słowo klucz w przypadku małych kuchni to ergonomia, czyli takie ułożenie wszystkich elementów niezbędnych wkuchni, aby korzystanie z niej było, mimo małych jej rozmiarów, w pełni funkcjonalne. Jeżeli z kuchni korzystają maskymalnie dwie osoby, to mozemy sobie pozwolić na zlew jednokomorowy, zamiast dwukomorowego, a także na mniejszą lodówkę, która pozwoli nam zaoszczędzić miejsce. Przede wszystkim należy odpowiednio zaplanować rozmieszczenie blatów w kuchni, tak abyśmy mieli miejsce zarówno na rozpakowanie produktów oraz ich przygotowywanie. Obecnie mówi się o tak zwanych strefach funkcjonalnych w aranzacji przestrzeni: strefie przechowywania żywności, przygotowania posiłków, strefy przeznaczonej na garnki i patelnie, szcztućcę i zastawę, a także środki czyszczące i odpadki. Bez względu na rozmiar kuchni, w każdej z nich powinnien znaleźc się sprzęt z danej sfery, tak aby była ona w pełni fukncjonalna.

Meble na miarę marzeń

Oczywiście wszystkie strefy uzupełniane są przez sprzęt RTV oraz meble do kuchni, które będą spełniały nasze oczekiwania estetyczne. To od nas zależy czy urządzimy kuchnię w stylu nowoczesnym, rustykalnym czy klasycznym. Warto jednak uświadomić sobie, że im mniejszy metraż posiada nasza kuchnia tym trudniej będzie znaleźć funkcjonalne do niej meble w standardowych sklepach meblarskich. Meble w sklepach przeznaczone są zazwyczaj do standardowych, czyli nieco większych kuchni, dlatego warto zastanowić się nad zamówieniem mebli na wymiar. Bez wątpienia będą one skrojone na miarę naszej kuchni, a dodatkowo spełniały będą nasze najskrytsze oczekiwania. Meble ręcznie robione wprowadzą do naszzego mieszkania oryginalnego klimatu, a dodatkowo, ponieważ wykonywane są w wysokiej jakości produktów, zostaną z nami na dłużej.