Kalkomania ceramiczna

Oryginalny kubek dla babci, zabawna skarbonka dla siostry na osiemnaste urodziny czy może elegancki kufel do piwa na Dzień Ojca? W dobie dwudziestego pierwszego wieku prezenty sprawiane bliskim z okazji różnych świąt czy okazji stały się naprawdę kreatywne i wyjątkowe. W dużej mierze jest to efektem rozwoju różnego rodzaju technologii, wykorzystywanych przy tworzeniu wspomnianych upominków. W tym kontekście warto wspomnieć o tak zwanej kalkomanii ceramicznej, dzięki której zamówiony prezent może stać się naprawdę niepowtarzalny. Nieszablonowe prezenty z pewnością są dzisiaj w cenie, dlatego warto przyjrzeć się bliżej wspomnianej technice. Na czym polega zatem kalkomania ceramiczna? Gdzie można znaleźć produkty, przy których takie rozwiązanie zostało zastosowane? Jak wreszcie zaprojektować własny model kubka czy skarbonki i wysłać go do realizacji? Odpowiedzi na te pytania zainteresują przede wszystkim tych, dla których zwykłe i pospolite prezenty nie mają racji bytu.

Czym jest kalkomania

Kalkomania ceramiczna jest młodszą siostrą zwykłej kalkomanii, która pojawiła się już w wieku osiemnastym. W latach pięćdziesiątych wspomnianego stulecia techniką kalkomanii prawdopodobnie jako pierwszy zaczął posługiwać się francuz Simon François Ravenet. To właśnie jemu na ogół przypisuje się wynalezienie wymienionej techniki zdobniczej. W wielkim skrócie tradycyjna kalkomania polegała na drukowaniu obrazu, a następnie na przenoszeniu tego ostatniego na inną powierzchnię. Warto oczywiście nadmienić, iż papier wykorzystywany przy druku był specjalnie do tego celu przygotowywany. Pomimo iż kalkomania ma już ponad dwieście pięćdziesiąt lat, jest w wielu dziedzinach sztuki (także użytkowej!) wykorzystywana po dziś dzień. Na przestrzeni lat wyodrębniły się oczywiście różnego rodzaju techniki pochodne. Jedną z nich jest wspomniana już nieco wcześniej kalkomania ceramiczna, którą wykorzystuje się na przykład przy tworzeniu oryginalnych upominków na różne okazje. Technika ceramiczna cieszy się popularnością przede wszystkim ze względu na liczne zalety.

Zalety kalkomanii ceramicznej

Kubek ze specjalną dedykacją lub śmieszny napis na skarbonce (np. Zbieram na dorosłość, Zbieram na mandaty) sprawiają, iż prezent staje się dla obdarowanej osoby naprawdę wyjątkowy. Bardzo ważną cechą kalkomanii ceramicznej jest zatem trwałość drukowanych obrazków czy też napisów. Solidnie wykonane produkty nie powinny być podatne na uszkodzenia mechaniczne czy wodę i płyn do mycia naczyń. Jest to szczególnie ważne dla firm i spółek zamawiających w celach promocyjnych różnego rodzaju gadżety dla swoich klientów. Niejednokrotnie w miejscach takich jak targi pracy można spotkać kubki czy długopisy z logo danej działalności. Kolejnym plusem zdobienia ceramicznego jest możliwość drukowania na prawie każdej powierzchni. Nie ma zatem znaczenia to, czy obiekt będzie wypukły czy też wklęsły. W przypadku produktów takich jak skarbonki lub kufle do piwa jest to bardzo istotne. Odporność na światło oraz urazy mechaniczne ma duże znaczenie dla klientów, dlatego firmy proponujące usługi kalkomanii nieustannie dążą do maksymalnej perfekcji i poprawy w zakresie stosowania wspomnianej techniki. Zaletą kalkomanii jest również ogromna różnorodność pod względem estetycznym. Dostępne wzory, kształty i kolory proponowanych produktów ciągle się powiększają.

Gdzie zamówić produkty wykonane techniką kalkomanii

 

Przedmioty wykonywane metodą kalkomanii ceramicznej najłatwiej znaleźć dzisiaj w sklepach internetowych. To właśnie przestrzenie internetowe otwierają się na współpracę z klientem, dzięki czemu produkowane kubki, kufle czy skarbonki stają się bardzo unikatowe. W sklepach tradycyjnych zazwyczaj produkty są już gotowe, a realizacja projektów przygotowanych przez klienta nie wchodzi w grę. W sklepie online ? często bez dodatkowej opłaty ? na zamówionym produkcie pojawią się wymyślone przez nas teksty. Być może właśnie dlatego kalkomania ceramiczna w ostatnich latach stała się bardzo popularna.