Praca rzeczoznawcy

Wycena mieszkania powinna być sporządzona przede wszystkim przez doświadczonego rzeczoznawcę majątkowego, głównie dlatego, że posiada on wszelkie możliwe uprawnienia, które sprawiają, że dokumenty przez niego sporządzane są honorowane przez większość instytucji państwowych oraz urzędów.

Przed koniecznością sporządzenia operatu szacunkowego możemy więc stanąć w kontekście różnych sytuacji, głównie jednak wtedy, kiedy będzie nam zależało na zawarciu umowy kupna-sprzedaży lub też rozliczeniu się z podatku od spadku lub darowizny. Ze względu na to, że coraz więcej osób decyduje się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego, współpraca z rzeczoznawcą może być zlecona także przez banki, które będą chciały ustalić wysokość pojedynczej raty. Wycena mieszkania lub też innych nieruchomości dokonywana jest więc przez uprawnioną osobę i na jej podstawie określa się wartości takie, jak wartość rynkowa, wartość odtworzeniowa lub też wartość katastralna. 

Wszystko zależy przede wszystkim od tego, jaka nieruchomość podlega wycenie oraz jaka jest jej podstawowa funkcja. Wartość rynkową nieruchomości określa się przede wszystkim dla tych obiektów, które są albo też mogą stać się przedmiotem obrotu i wartością tą jest głównie cena, która mogłaby zostać uzyskana na rynku podczas zawarcia potencjalnej umowy kupna-sprzedaży. Wartość odtworzeniowa ustalana jest dla nieruchomości, które z jakiegoś powodu ? głównie ze względu na ich przeznaczenie ? nie mogą stać się przedmiotem obrotu rynkowego i równa jest kosztom jej odtworzenia z jednoczesnym uwzględnieniem stopnia jej zużycia. 

Wartość katastralna z kolei określana jest dla tych obiektów, o których mowa jest w przepisach dotyczących podatku od nieruchomości. Każdorazowo też uprawniony rzeczoznawca majątkowy decyduje też o wyborze podejścia oraz sposobu dokonywania wyceny, dlatego też może ? w zależności od rodzaju oraz przeznaczenia obiektu ? podjąć się wyboru podejścia porównawczego, podejścia dochodowego, podejścia kosztowego lub też podejścia mieszanego stanowiącego połączenie poszczególnych elementów pozostałych podejść.