Zachowanie w restauracji

Wielu z nas regularnie korzysta z restauracji. Obserwujemy pracę kelnerów, oglądamy znajdujące się na miejscu wyposażenie dla gastronomii, zamawiamy wybrane z menu dania i...popełniamy całą masę błędów już od pierwszego kroku postawionego w lokalu. Aby więc zminimalizować ryzyko popełnienia jakiegoś rażącego błędu podczas zamawiania, spożywania czy płacenia za zamówione dania, warto poznać kilka podstawowych zasad, którymi warto się kierować podczas pobytu w restauracjach:spożywanie zamówionego posiłku rozpoczynamy dopiero wtedy, kiedy na stole pojawiły się potrawy naszych współtowarzyszy,jeżeli po raz pierwszy widzimy na oczy jakieś przyrządy czy sztućce, którymi nie potrafimy się posługiwać, dyskretnie zapytajmy o to personelu, na przykład podczas wyjścia do toalety,wyłączamy telefon podczas całego pobytu!

Nie ma nic gorszego od słuchania czyichś prywatnych rozmów w miejscu publicznym,jeżeli zachłysnęliśmy się napojem, nie kaszlmy nad stołem w talerze swoich współtowarzyszy ? albo co gorsza w talerze obcych osób, ale oddalmy się do łazienki, by się uspokoić,jeżeli pijemy wino, a w naszej lampce pływa kawałek korka, postarajmy się nie grzebać w niej palcami, ale zgrabnie wyjmijmy go za pomocą sztućca lub zwróćmy się do obsługi, aby wymieniła porcję wina na nową,jeżeli nasze mięso jest wyjątkowo łykowate, pod żadnym pozorem nie wypluwajmy go na talerz, ale dyskretnie wyjmijmy go z ust za pomocą widelca i przełóżmy na brzeg talerza,kiedy wstajemy od stołu nie komunikujmy tego całemu światu za pośrednictwem szurania krzesłem o posadzkę, ale bezgłośnie je odsuńmy, aby nikomu nie przeszkadzać,dbajmy o znajdujące się w lokalu wyposażenie do gastronomii,nie grzebmy w zębach wykałaczkami!nie pomagajmy kelnerowi w trakcie wykonywania jego obowiązków i ? co gorsza ? nie wyręczajmy go! 

Obsługa poradzi sobie doskonale sama,nie komentujmy głośno za dużego kapelusza pani przy stoliku obok czy rozpiętego rozporka pana siedzącego pod ścianą, podobnie ma się to w odniesieniu do cen czy jakości obsługi ? wszelkie uwagi lepiej składać bezpośrednio na ręce kelnerów.Przestrzeganie podstawowych zasad pozwoli nam nie tylko na miłe spędzanie czasu w miejscach publicznych, ale i zagwarantuje spokój pozostałym ludziom, którzy znaleźli się w tym samym miejscu, co my.