Pierwsza wizyta u ginekologa

Kiedy pierwszy raz kobieta powinna pojawić się u ginekologa? Jak przebiega taka wizyta i na co pacjentka powinna się nastawić? Gdzie w końcu znaleźć zaufanego lekarza, który bezstresowo przeprowadzi wywiad lekarski oraz ewentualne badanie? Na te pytania każda kobieta musi sobie w wieku dojrzewania odpowiedzieć. Niestety często bywa tak, że młode dziewczyny wstydzą się rozmawiać na tak zwane tematy tabu, w które  niestety wciąż wlicza się najczęściej pierwszą wizytę u ginekologa. Należy przede wszystkim uświadamiać więc nastolatki w tym, że zadawanie pytań jest naturalną stroną dojrzewania. Rozmowy na ten temat powinny wychodzić ze strony rodziców i nauczycieli już w szkołach gimnazjalnych, kiedy zmiany zachodzące w ciałach dziewczyn stają się najbardziej widoczne i wnikliwe. Przemilczenie sprawy z pewnością nic nie da, o czym świadczą chociażby liczne pytania zadawane nawet przez dwudziestoletnie dziewczęta na forach internetowych. Warto pamiętać, że źródła internetowe nie zawsze pokrywają się z rzeczywistością, dlatego lepiej od razu uświadomić córki, młodsze siostry czy wnuczki, na czym polega badanie ginekologiczne oraz w jakim innym celu można zgłosić się do wspomnianego specjalisty.

 

Rozmowa z nastolatkiem

Niestety wielu rodziców nie jest w stanie odpowiedzieć dziecku na pytanie, kiedy należy pierwszy raz zgłosić się do ginekologa. Wydaje się bowiem, że czasami nawet druga strona boi się prowadzić z dzieckiem rozmowy na ten temat. Zapewne następne pokolenia będą na wspomniane rozmowy o wiele bardziej otwarte, jednakże dzisiejsi rodzice nastolatków nierzadko kierują się niestety poprzednim systemem wychowania oraz wartości. Kilkudziesięcioletnie kobiety, które nie miały oparcia w swoich babkach czy matkach czasami nie potrafią takiego wsparcia udzielić swojemu dziecku. Warto jednak przemóc swoje doświadczenia czy przekonania, by wyjaśnić córce podstawowe zagadnienia. Dobrym pomysłem jest również wspólna wizyta u ginekologa. Kiedy jednak na taką się zdecydować?

Pierwsza wizyta u ginekologa

Tak naprawdę trudno określić, kiedy po raz pierwszy kobieta powinna odwiedzić specjalistę. Nie ma więc jednego wieku określającego taką potrzebę. Lekarze doradzają jednak, by decydować się na wizytę po dwudziestym roku życia, kiedy proces dojrzewania zazwyczaj dobiega końca. Warto umówić się na wizytę chociażby po to, by sprawdzić czy wszystko jest w porządku. Bywają oczywiście przypadki, w których kontakt z ginekologiem zachodzi wcześniej. Zazwyczaj dotyczy to takich sytuacji, w których wcześniej inny lekarz zdiagnozował chorobę związaną z zakresem pracy ginekologa. Warto zauważyć, że niekiedy badaniu ginekologicznemu zostają poddawane kilkuletnie dziewczynki. Wtedy należy wytłumaczyć dziecku przebieg zaplanowanego badania, by te ostatnie obyło się bez stresów. Dobrze również, gdy podczas badania dziecko przebywa w pomieszczeniu z rodzicami. W zależności od wieku dziewczyny czy też kobiety badanie ginekologiczne przebiega oczywiście zupełnie inaczej.

Badanie ginekologiczne

Na czym polega zatem badanie ginekologiczne? W dużej mierze zależy ono od tego, czy pacjentka jest dziewicą. Małe dziewczynki są dla przykładu badane przez odbyt po to, by nie naruszyć błony dziewiczej. Podobnie może być również z nastolatkami i kobietami, które nie rozpoczęły jeszcze współżycia, ale profilaktycznie chcą się przebadać. Mowa w tym przypadku oczywiście o głównym badaniu, które polega na obejrzeniu narządów zewnętrznych oraz wewnętrznych. Jak dokładnie wygląda schemat takiego badania? Zazwyczaj ginekolog rozpoczyna badanie od oceny narządów zewnętrznych. Następnie za pomocą wziernika lekarz sprawdza stan pochwy i szyjki macicy. Warto wspomnieć, że w przypadku kobiet niewspółżyjących ten etap jest często pomijany. Ginekolog musi również zbadać narządy wewnętrzne. W tym przypadku można ? w przypadku dziewic ? przeprowadzić wspomniane już wcześniej badanie przez odbyt lub w innych przypadkach po prostu przez pochwę. Każdy ginekolog powinien również mieć na wyposażeniu sprzęt ultrasonograficzny, czyli popularne USG. W pierwszym przypadku, gdy błona dziewicza jest zachowana lekarz bada pacjentkę wyłącznie przez brzuch. Normalnie stosuje się z kolei tak zwane USG dopochwowe. Badanie piersi odbywa się na samym końcu. Lekarz może wykonać badanie palpacyjne lub ultrasonograficzne. Warto wiedzieć, że to drugie jest bardziej dokładne, dlatego nie należy bać się o nie poprosić, jeśli ginekolog zbada pacjentkę tylko przy pomocy rąk.

Poszukiwania dobrego ginekologa

Wiedząc już jak wygląda badanie można zabrać się za poszukiwanie idealnego ginekologa. Często kobietom odwiedzającym lekarza po raz pierwszy zależy na tym, by ginekolog bezstresowo i delikatnie poprowadził badanie. Najczęściej opinii o jakichkolwiek lekarzach szuka się dzisiaj w internecie. Nie inaczej dzieje się w przypadku ginekologa. Co więcej dzięki sieci można szybko znaleźć profesjonalistę w swoim mieście. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę ginekolog + miasto, by znaleźć listę lekarzy pracujących w tamtych rejonach. Podobnie jest oczywiście z innymi miejscowościami. Znalezienie doktora to jednak nie koniec. Warto bowiem wiedzieć, jak przygotować się do badania.

Przygotowanie do wizyty

Badania opisywane wyżej wykonywane są (oprócz badania USG i badania piersi) na specjalnie przygotowanym do tego fotelu. Naturalnie przygotowując się do badania trzeba się wcześniej rozebrać. Gabinety ginekologiczne są do tego przygotowane i w każdym znajduje się przebieralnia lub chociażby parawan. Warto na wizytę zabrać więc spódnicę lub sukienkę, by nie paradować po gabinecie nago. Jeśli chodzi o golenie w miejscach intymnym z pewnością nie jest to konieczne, ponieważ ginekologom ten aspekt w ogóle nie przeszkadza. Warto jednak przed wizytą ? dla komfortu swojego i lekarza ? dokładnie się umyć. Warto zapisać sobie również datę wystąpienia ostatniej miesiączki, gdyż z pewnością pan doktor o nią zapyta przed badaniem. Stosując się do powyższych rad każda wizyta przebiegnie szybko i bezstresowo.