Zalety nowoczesnego systemu ogrzewania

wykres oszczędności energiiCo to są kotły kondensacyjne? W jaki sposób funkcjonują i czym różnią się od tradycyjnych kotłów? Pytania te odnoszą się do zakresu budowy i funkcjonalności niezwykle ważnego elementu instalacji grzewczej budynku jakim jest właśnie kocioł. Zadaje je sobie każdy,kto staje przed zadaniem dokonania wyboru pomiędzy sprawdzoną i klasyczną technologią niosącą za sobą niższy koszt zakupu sprzętu a technologią bardziej zaawansowaną i ceną wyższą lecz jednocześnie wartą zakupu.

Jest tak bowiem kotły kondensacyjne są zdecydowanie droższymi urządzeniami niżeli tradycyjne kotły z uwagi na rodzaj tworzywa wykorzystanego w technologii użytej przy produkcji omawianych tychże zaawansowanych kotłów. Paliwo zawiera dwie podstawowe wartości mianowicie wartość opałową, która mówi nam ile ciepła można wykorzystać do ogrzewania, oraz ciepło spalania mówiące nam ile ciepła jest zawarte w określonym paliwie. Różnica pomiędzy nimi wykorzystywana jest właśnie w kotle kondensacyjnym. Kocioł kondensacyjny zbudowany jest z klasycznej pompy obiegowej, która wymusza przepływ wody przez kocioł. Zespół gazowy w którym przygotowuje się gaz podawany do palnika, ale żeby następowało spalanie musi być dostarczone powietrze. Dba o to specjalny wentylator, który doprowadza powietrze, miesza je z gazem i wprowadza do palnika który jest umieszczony za obudową wentylatora. Za obudową części urządzenia znajduje się tzw. blok wymiennika gdzie następuje kondensacja pary wodnej, gdzie skondensowana para wodna przez rurki wykonane ze specjalnego tworzywa odprowadzana jest do kanalizacji. Aby przekonać się jak działa to zjawisko każdy z nas może przeprowadzić w domu eksperyment. Wystarczy nalać zimnej wody do garnka, i wstawić tę wodę na palniku gazowym. W pierwszym momencie po zapaleniu się palnika zauważyć możemy wykraplające się na powierzchni garnka krople wody. Jest to wynik oddania dodatkowego ciepła do garnka. Podobne zjawisko zachodzi w kotle kondensacyjnym. W kotle tradycyjnym, w spalinach, to ciepła jest wraz z parą wodną usuwane poza obieg. Kotły kondensacyjne Poznań wykorzystują to ciepło, w związku z czym w kotle kondensacyjnym, w odróżnieniu od kotła klasycznego, uzyskujemy dodatkowe ilości ciepła, które pozwalają nam zmniejszyć koszty eksploatacji ogrzewania. Kondensacja zatem gwarantuje nam w maksymalny sposób energii jaką niesie za sobą gaz ziemny, gaz płynny czy wszelkiego rodzaju inne paliwa. Jeśli chodzi o temperaturze spalin w zwykłym kotle a w kotle kondensacyjnym pierwotnej wersji kotła jest to poziom w granicach 100-130 stopni Celsjusza, natomiast w ulepszonym kotle temperatura waha się w granicach 70 stopni Celsjusza, gdzie należy dodać że temperatura wody wychodzącej z kotła przekracza 80 stopni. Niestety za taki sprawny i wydajny produkt jesteśmy zmuszeni wydać więcej pieniędzy. Dlaczego tak jest? Jest tak bowiem wymiennik kondensacyjne zbudowany jest z wysokiej jakości materiałów takich jak stal kwasoodporna, z dodatkami tytanu które podnoszą cenę urządzenia. Kondensacja ta staje się mimo rażącej ceny bardziej popularna ponieważ w ciągu kilku lat koszt wydany na zakup tegoż zaawansowanego urządzenia zwraca się.bojler

W odróżnieniu od kotłów tradycyjnych, kotły kondensacyjne dostępne są wyłącznie z tak zwaną zamniętą komorą spalania. Są to zatem urządzenia szczelne,które wymagają aby systemy zasysania powietrza i wyrzutu były jednak koncentryczne tzn. z zewnątrz system zabiera powietrze do komory spalania a na zewnątrz wyrzuca produkty spalania czyli spaliny co jednocześnie stawia kocioł kondensacyjny w świetle urządzeń bezpiecznych dla użytkowników. Kotły kondensacyjne Poznań występują w postaci jedno i dwufunkcyjnych, podobnie jak kotły tradycyjne. Oferty tego rodzaju urządzeń można znaleźć na stronie http://www.sjsgroup.pl/produkty,464.html. Jeśli chodzi o zakres mocy kotła kondensacyjnego to jest on zbliżony do kotła klasycznego z wyjątkiem komory spalania. Co zatem jeśli chodzi o modulowanie mocy urządzeń? Wszystkie kotły kondensacyjne marki Viessmann które są dostępne na rynku, mając na uwadze w głównej mierze wiszące kotły kondensacyjne, to urządzenia posiadające palniki z pełną modulacją. W przypadku zakupu kotła kondensacyjnego warto zatem zwrócić uwagę na zakres modulacji palnika. Jeśli weźmiemy na celownik większe zapotrzebowanie na ciepłą wodę niżeli na c. o np. w domu jednorodzinnym, to im większy zakres modulacji w kotle tym kocioł ten w okresie pracy ma szanse mniej taktować a w zamian tego bardziej płynnie dopasować siebie do instalacji. Kolejnym ważnym elementem kotła kondensacyjnego jest materiał z którego został wykonany wymiennik. Wysoka jakość jego wykonania rzutować będzie na ilość lat bezawaryjnej pracy urządzenia. Im trwalszy materiał tym dłuższa żywotność. Przy zakupie kotła powinniśmy także zwrócić uwagę na możliwości automatyki tegoż urządzenia. Dodatkowe systemy takie jak dynamiczne pauzy czy systemy kontroli spalania to funkcje których powinniśmy od producenta oczekiwać, wówczas dbamy o sprawność kotła w kontekście całorocznym minimalizując przy tym ryzyko zawodności urządzenia.