Płytki gresowe polerowane i nieszkliwione

wannaDecydując się na remont łazienki zwykle wybieramy sprawdzone metody działania oraz tradycyjne elementy dekoracyjne. Nic więc dziwnego, że w czołówce wybieranych przez nas produktów, znajdują się płytki ceramiczne. Ich wybór jest przeogromny, pojawiają się też w przystępnych cenach, dlatego też ich selekcja jest sprawniejsza, a efekt końcowy zadowalający i bezpieczny. Ze względu na to, że współcześnie projektowaniem płytek łazienkowych zajmują się zawodowi designerzy i projektanci znający się doskonale na wzornictwie przemysłowym, mamy obecnie możliwość nabycia płytek w różnych kolorach, rozmiarach i nawiązujących tematycznie do różnych epok, stylów artystycznych czy wręcz wydarzeń historycznych, dlatego też możemy stworzyć w przestrzeni naszych łazienek niepowtarzalne wnętrze, które nie tylko będzie doskonałym miejscem na relaks, ale i dopasowane będzie do stylu i charakteru całego naszego mieszkania lub domu.

Wydaje się bowiem, że minęły już czasy, kiedy to łazienki pozostawały ostatnim pomieszczeniem, na remont którego przeznaczało się tyle czasu i pieniędzy, a zlecanie ich umeblowania i wyposażenia biurom projektowym uznawano za przejaw ekstrawagancji. Dzisiaj dbamy już o to, aby każdy z elementów pojawiających się w naszych łazienkach nie tylko nie był dobierany przypadkowo, ale cała przestrzeń była optymalnie rozplanowana, ergonomiczna i w pełni funkcjonalna. Naprzeciw naszym wymaganiom i oczekiwaniom wychodzą też sami producenci, tworząc płytki i armaturę łazienkową, która ? być może ? stałaby się elementem szczególnie przyciągającym naszą uwagę. Pomimo tego, że ciągle jeszcze klienci decydują się na zakup rzeczy sprawdzonych i bezpiecznych, rynek nie zapomina o tych, którzy lubią eksperymentować z formą i kształtem i raz po raz proponują bardziej wyrafinowanym czy wymagającym odbiorcom nowatorskie rozwiązania. Takim elementem jest między innymi gres, który ciągle jeszcze traktowany jest przez konsumentów podejrzliwie i z dystansem. Płytki gresowe powstają ze szlachetnej kamionki, w skład której wchodzi piasek kwarcowy, kaolin, glina, szamot oraz skalenie.

Wypalane są w niezwykle wysokiej temperaturze, bo aż w 1200 stopniach Celsjusza i zaliczane są do kategorii prasowanych płytek łazienkowych. Podobnie jak w przypadku tradycyjnych rozwiązań, czyli popularnych płytek ceramicznych, płytki gresowe również tworzone są w różnych rozmiarach i proporcjach. W sprzedaży są bowiem dostępne zarówno kafelki małe, doskonale nadające się na mozaiki, jak i płytki średniej wielkości oraz duże, a ich wybór zależy właściwie tylko i wyłącznie od upodobań klientów, ich możliwości finansowych oraz powierzchni łazienki, ponieważ i ona jest tutaj aspektem decydującym. Projektanci wskazują oczywiście na to, że we współczesnych łazienkach najlepiej prezentują się płytki o dużych rozmiarach, ze względu na to, że dodają wnętrzu świeżości i, umiejętnie położone, potrafią skorygować ewentualne niedoskonałości powierzchniowe wnętrza, jednak ich wybór powinien być dopasowany przede wszystkim do charakteru pozostałych pomieszczeń znajdujących się w mieszkaniu oraz do stylu życia jego mieszkańców. Coraz częściej jednak w sprzedaży pojawiają się płytki ceramiczne i gresowe w rozmiarach 50x50 lub 60x60, głównie dlatego, że coraz więcej osób posiada większe łazienki. tego typu materiały znajdziemy szybko na stronie danego sklepu czy też producenta konkretnego materiału. Warto posiłkować się właśnie siecią internetową po to, by szybko znaleźć idealny produkt do naszej łazienki.

płytki z gresuMówiąc o płytkach z gresu, zwykle będziemy mieć na myśli dwie kategorie płytek, do których zaliczane są płytki gresowe polerowane oraz płytki gresowe nieszkliwione, zwane też gresem technicznym. W przypadku tych ostatnich płytki charakteryzują się matową powierzchnią oraz ceną, ze względu na to, że są one znacznie tańsze od elementów polerowanych. Zaletą gresu technicznego jest głównie to, że łatwiej utrzymać go w czystości i nie ma konieczności stosowania na nim preparatów do impregnowania, dodatkowo też matowa powierzchnia stanowi doskonały element antypoślizgowy. Wadą z kolei jest kwestia estetyczna ? gresy nieszkliwione produkowane są w ograniczonej formie i palecie kolorystycznej, dlatego też osoby ceniące sobie estetykę i elegancję mogą mieć problem z dopasowaniem tego typu elementów do przestrzeni swojego mieszkania. Gres polerowany ma swoją wysoką cenę, jednak jego posiadacze cenią sobie jego elegancję i luksusowy charakter. Ze względu na swój uniwersalizm takie płytki gresowe doskonale sprawdzą się niemal w każdej łazience, nie tylko ze względu na połysk, ale także dlatego, że w sprzedaży dostępne są płytki w najróżniejszych kolorach i wzorach. Jak każde mają jednak swoje minusy, które - poza wysoką ceną ? dotyczą przede wszystkim względów pielęgnacyjnych.

Płytki polerowane bardzo łatwo ulegają zabrudzeniom, które najczęściej trudno usunąć, dlatego też powinny być impregnowane, aby ryzyko powstawania uciążliwych zacieków czy plam było zminimalizowane. Nieufność dotycząca płytek polerowanych dotyczy także kwestii bezpieczeństwa, ze względu na to, że wiele osób obawia się tego, że gładka powierzchnia będzie zbyt śliska i narazi ich na potencjalne uszkodzenia ciała, nie wszyscy jednak wiedzą, że w tym przypadku można połączyć elegancję z ergonomią decydując się na zakup płytek pokrytych warstwą antypoślizgową. Osoby, które zdecydowały się na położenie w swoich łazienkach płytek gresowych narzekają zwykle na to, że na ich powierzchni tworzą się nieestetyczne smugi, przez co przestrzeń łazienki, zamiast napawać dumą, odrzuca. Pamiętajmy jednak, że nawet najdroższa i najbardziej wyrafinowana płytka nie będzie wyglądać dobrze, jeżeli nie będzie pielęgnowana w odpowiedni sposób. Smugi powstają na powierzchni płytek zwykle wtedy, kiedy podczas czyszczenia używana jest nadmierna ilość środków chemicznych. Płytki najlepiej czyścić bowiem letnią wodą z dodatkiem niewielkiej ilości octu, Dzięki temu ich powierzchnia będzie pięknie lśnić, szczególnie wtedy, kiedy dodatkowo wypolerujemy je suchą szmatką. Na krótko po położeniu płytek powinniśmy też zaimpregnować je odpowiednim środkiem, który skutecznie ochroniłby ich powierzchnię przed uszkodzeniami oraz potencjalnymi przyszłymi zabrudzeniami. Ułatwią nam też proces czyszczenia i pielęgnacji, zapewniając naszym łazienkom niezmiennie atrakcyjny wygląd.