Chwytaki w przemyśle

przeemysł ciężkiPraca w przemyśle ciężkim wymaga dużej sprawności fizycznej oraz siły. Dotyczy to pracy na halach produkcyjnych i montażowych, w przemyśle chemicznym i zbrojeniowym, przy budowie dróg i budynków oraz w wielu innym miejscach, w których konieczne jest używanie dużej siły fizycznej. Na szczęście, coraz częściej wykorzystywana nowoczesna technologia sprawia, że to maszyny, a nie człowiek, wykonują najcięższą i najbardziej niebezpieczna pracę. Wpływa to pozytywnie na komfort pracy oraz jej efekty.

 

W celu zwiększenia poziomu bezpieczeństwa pracowników oraz poprawienia wydajności wykonywanych przez nich obowiązków zawodowych, coraz częściej korzysta się z najnowszych osiągnięć technologicznych. Pozwalają one na usprawnienie procesu pracy dzięki czemu, człowiek może pracować w bardziej komfortowych warunkach. Wiąże się to bezpośrednio z ergonomią oraz bezpieczeństwem. W przypadku przemysłu ciężkiego jest to tym ważniejsze, że wymaga on używania niezwykle ciężkich, nieporęcznych elektronarzędzi oraz przenoszenia rozmaitych elementów konstrukcyjnych czy to jakichś maszyn, czy budynków. Wszystko to wymaga używania niezwykle dużej siły oraz odznaczania się niebywałą sprawnością fizyczną. Jednocześnie jest to bardzo niebezpieczna praca. Z tego powodu, przemysłowcy z powodzeniem wprowadzają do swoich firm, fabryk, zakładów pracy przyssawki przemysłowe.

Przyssawki oraz chwytaki przemysłowe doskonale sprawdzają się podczas wykonywania pracy w przemyśle ciężkim. Z racji tego, że powstały w oparciu o najnowsze technologie, posiadają szereg zalet. Póki co, są one niezastąpione w tak zwanym transporcie bliskim. Służą zatem do przenoszenia ciężkich i nieporęcznych przedmiotów z jednego miejsca na drugie. Tego rodzaju ?pomoc? montowana jest do rozmaitych żurawi przemysłowych i wykorzystuje zasady pneumatyki. Najnowocześniejsze przyssawki odznaczają się dużą elastycznością oraz właściwościami uszczelniającymi. Te dwie cechy są niezwykle ważne przy transporcie bliskim. Wynika to z prostego faktu ? transport bliski opiera się na przenoszeniu rozmaitych elementów konstrukcyjnych, które nierzadko ważą nawet klika ? kilkadziesiąt ton! Z pewnością nie trudno sobie wyobrazić, co by się stało, gdyby element taki nie był właściwie przymocowany do urządzenia, które go transportuje z miejsca na miejsce. Natomiast, dzięki temu, że przyssawki charakteryzują się znakomitą elastycznością, mogą doskonale przystosowywać się do kształtu przedmiotu. Z kolei, dzięki właściwościom uszczelniającym, nie ma możliwości, by przyssawki odkleiły się od podwieszonego do nich elementu. To z kolei pozwala wprowadzić pewne oszczędności w firmie. Jeśli przyssawki, same z siebie, posiadają doskonałą przyczepność wynikającą z właściwości uszczelniających, to nie jest wymagane jednoczesne używanie dużej pompy próżniowej. Dzięki temu redukowane są koszty zużycia energii podczas transportu bliskiego. To z kolei ma bezpośrednie przełożenie na wzrost wydajności samej produkcji. Praca staje się zatem nie tylko bezpieczniejsza i łatwiejsza, ale również efektywniejsza. Ma to bezpośrednie przełożenie na wysoki poziom zadowolenia klientów danej firmy, która stosuje najnowsze osiągnięcia technologiczne. Trzeba bowiem zdawać sobie sprawę z tego, że dzięki manipulatorom z przyssawkami przemysłowymi, wykonywane czynności stają się precyzyjniejsze. Dokładność zaś wpływa na jakość efektów końcowych.

Przyssawki przemysłowe znajdują swoje zastosowanie nie tylko w przemyśle ciężkim, w którym wymagane jest przenoszenie klikudziesięciotonowych przedmiotów. Doskonale sprawdzają się również w magazynach, hurtowniach ? wszędzie tam, gdzie wymagane jest od pracowników przenoszenie rozmaitych przedmiotów, na przykład skrzynek z żywnością, jeśli jest mowa o hurtowni spożywczej, bądź magazynie. Wyróżnia się następujące rodzaje przyssawek próżniowych:

 • z krótkimi lub długimi mieszkami 
 • głębokie 
 • płaskie 
 • płaskie, głębokie 
 • płaskie z ożebrowaniem 
 • płasko-wklęsłe z ożebrowaniem 
 • niepozostawiające śladów 
 • owalne z krótkim mieszkiem 
 • owalne z poczwórnym mieszkiem 
 • owalne z gumowym profilem 
 • z gumowym profilem 
 • uniwersalne 

Istotny jest również osprzęt do przyssawek,a więc mocowania do przyssawek oraz rozmaite akcesoria do nich: kompensatory poziomu, łączniki kulowe oraz kątowe, adaptery do mocowań w rowku T-owym. Różnorodność przyssawek może dziś zaskakiwać, jednak każdy model znajduje swoje zastosowanie. Odwiedzając adres http://www.dalmec.pl/pl/przyklady-zastosowan,222.html znajdziemy przykłady wspomnianych zastosowań, dodatkowo posegregowane w odpowiednie kategorie.

Powyższy opis wskazuje na to, że przyssawki zwiększają poziom bezpieczeństwa oraz ergonomię pracy. Dzieje się to przede wszystkim dzięki temu, że odciążają fizycznie pracowników. Jak powszechnie wiadomo, ciężka, fizyczna praca naraża człowieka na wiele urazów oraz negatywnego, długotrwałego wpływu na stan zdrowia. Na szczęście, teraz to przyssawki przemysłowe, które są elementem uzupełniającym żurawie przemysłowe, wykonują najcięższą i najniebezpieczniejsza pracę. Kwestia bezpieczeństwa wiąże się bezpośrednio z ergonomia pracy. Dzięki nowoczesnym technologiom, człowiek pracuje w bardziej komfortowych warunkach. Z reguły praca staje się lżejsza, łatwiejsza, a tym samym sprawniejsza. Być może niektórzy pracownicy obawiają się, że automatyzacja procesu pracy może doprowadzić do redukcji etatów. Nic bardziej mylnego. Przede wszystkim, należy zdać sobie sprawę z tego, że automatyzacja pracy najczęściej jest częściowa. Są bowiem pewne czynności, do których wykonywania niezastąpiony jest człowiek. Ponadto, potrzebna jest specjalnie wykwalifikowana kadra pracownicza, która obsługiwała by urządzenia sterowane komputerowo. W każdej pracy istnieją czynności, w których człowiek i jego umiejętności są niezastąpione.manipulatory przemysłowe

Warto, bez jakiegokolwiek zastanowienia, inwestować w nowoczesne technologie, między innymi w przyssawki próżniowe. Skorzystają na tym wszyscy ? właściciele, ponieważ praca stanie się wydajniejsza i efektywniejsza przy jednoczesnym obniżeniu kosztów produkcji. Pracownicy, ponieważ obowiązki zawodowe staną się lżejsze i bezpieczniejsze, a nawet klienci, bowiem praca zostanie wykonana precyzyjniej, a więc lepiej. Jak zatem widać, korzyści z wprowadzania automatyzacji są wielostronne. Warto decydować się na nowoczesne rozwiązania dla rozmaitych przedsiębiorstw.