Jaki szampon najlepiej odbuduje zniszczone włosy?

szamponSzampony do włosów są kosmetykami, po które najczęściej sięga się w drogeriach. Rosnące zapotrzebowanie na wyspecjalizowane produkty oraz zróżnicowanie problemowe w stosunku do naszych fryzur sprawiło, że producenci oferują wyselekcjonowane składnikowo szampony do włosów uwzględniające najdrobniejsze kłopoty z harmonijnym utrzymaniem pasm.

Mamy więc w sprzedaży szampon przeciwłupieżowy, do włosów suchych, przetłuszczających się, łamliwych, cienkich, kręconych, prostych, szampon do włosów zniszczonych czy trudnych do ułożenia. Niestety zazwyczaj podstawowym wyznacznikiem tego, czy dany produkt nabędziemy czy nie, jest jego opakowanie czy zapach. Nieznajomość typu swoich włosów oraz ich potrzeb, skutkuje w ostateczności problemami z utrzymaniem fryzury w ryzach. Nieprawidłowo dopasowany szampon może też czasami zaszkodzić, ponieważ regularne mycie przesuszonej skóry głowy szamponem przeciwłupieżowym czy przeznaczonym do włosów przetłuszczających się może w konsekwencji wywołać problem z nadmierną produkcją sebum oraz łupieżem. Paradoksalnie też, intensywnie przetłuszczające się włosy mogą tak naprawdę potrzebować większego nawilżenia, ponieważ reakcją organizmu na wysuszenie staje się nadprodukcja łoju. Źle wybrany szampon zwiększa więc problem i wywołuje efekt błędnego koła. Warto więc przyjrzeć się reakcji swojego ciała oraz wyglądowi fryzury, co zdecydowanie ułatwi nam poprawny dobór odpowiednich składników kosmetyku.

Profesjonalne szampony do włosów zawierają kompozycję naturalnych składników i ograniczają do minimum lub nawet całkowicie rezygnują ze sztucznych konserwantów. Naturalne wyciągi z roślin i kwiatów mają zbawienny wpływ na włosy potrzebujące intensywnej regeneracji i wymagające od właściciela szczególnej troski. Trafnie dopasowany szampon do włosów zniszczonych może zdziałać cuda, odbudować strukturę włosa i otulić jego zewnętrzną powierzchnię, zapewniając jego pełną elastyczność i maksymalny połysk. Częste mycie włosów szamponem złej jakości spowoduje ich matowienie, osłabienie i plątanie się, trudniej też przywrócić równowagę skóry głowy. Obok szamponu ważnym czynnikiem jest także sam proces mycia włosów. Niewskazane jest szarpanie ich i plątanie podczas wmasowywania szamponu, jego aplikacja nie powinna też następować bezpośrednio z opakowania. Lepiej nałożyć odpowiednią ilość preparatu na dłoń, spienić go, a dopiero później wmasować go w skórę głowy. Czesanie mokrych włosów szczotką uszkadza ich strukturę, podobnie dzieje się w przypadku częstego farbowania pasm. Wtedy niezbędnym produktem, który powinien stać na honorowym miejscu w łazience, musi być szampon do włosów zniszczonych.

Najlepiej, gdyby zawierał, obok podstawowych elementów, kompleksy witamin, kolagen czy ceramidy.  Uszkodzone włosy są najczęściej jednocześnie suche, stąd dobrze by było gdyby nasz kosmetyk zawierał składniki natłuszczające, na przykład lanolinę oraz takie, które uszczelniają otwarte łuski włosów i wzmacniają je na całej długości. Szampony do włosów z profesjonalnych serii, takich jak chociażby Biolage, posiadają w swoim składzie ceramidy, które stanowią połączenie naturalnych wyciągów z mango, guarany czy bambusa, pomagające włosom odzyskać witalność i zwiększyć ich podatność na modelowanie. Specjalistycznie opracowane technologie produkcji zwiększają skuteczność preparatów, dzięki czemu znacznie łatwiej kosmetykowi wniknąć do wnętrza włosa i skutecznie uzupełnić jego ubytki. Szampon do włosów zniszczonych w przypadku spowolnionej regeneracji uszkodzonych pasm jest na tyle istotny, że nie tylko naprawia wszelkie zniszczenia, ale i pomaga ograniczyć do minimum  ewentualne pojawienie się nowych pęknięć. Kluczem do sukcesu jest także systematyczne podcinanie końcówek, zbilansowana dieta i przestrzeganie podstawowych zasad pielęgnacyjnych, takich jak prawidłowe mycie, delikatne rozczesywanie i ograniczanie intensywnego suszenia.

Dobrym rozwiązaniem, w przypadku trudności z określeniem typu swoich pasm, jest oddanie się w ręce doświadczonego fryzjera, który sprawnie przeanalizuje stan i rodzaj naszych włosów.