Czy farbowane włosy mogą być piękne i zdrowe?

pielęgnacyjneKażda kobieta, która kiedykolwiek zdecydowała się na zmianę koloru swojej fryzury zapewne doskonale wie, że pielęgnacja włosów farbowanych nie należy do łatwych. Włosy poddawane radykalnym działaniom czynników zewnętrznych stają się zdecydowanie bardziej podatne na zniszczenia. Nakładanie nowego koloru jest procesem chemicznym, dlatego biorąc pod uwagę fakt, iż każdy włos jest inny, należy liczyć się z tym, że jego struktura może reagować na chemikalia w sposób skrajnie różny.

Nawet profesjonalne produkty fryzjerskie - w tym także farby - mogą zawierać na przykład silnie działający amoniak i nie pozostawać bez wpływu na późniejszy stan włosów. Jakość farb, choć z całą pewnością lepsza od tych produkowanych jeszcze kilkanaście lub kilkadziesiąt lat temu, nadal ingeruje w wewnętrzny skład włosa. Dlatego też koloryzowana fryzura potrzebuje odpowiedniej porcji nawilżenia i wsparcia w regeneracji oraz szczególnej troski.  Przed podjęciem decyzji o zmianie koloru włosów warto zastanowić się najpierw jaki efekt końcowy chcemy osiągnąć ? czy zależy nam na radykalnej, trwałej odmianie, czy mamy ochotę na krótkoterminową zabawę z wybranym odcieniem. Na półkach sklepowych zawsze możemy znaleźć coś odpowiedniego dla siebie.

Coraz częściej dane jest nam sięgnąć nie tylko po ?standardowe?, ale i po  profesjonalne produkty fryzjerskie. Najbezpieczniej oczywiście byłoby poddać się tego typu zabiegowi w sprawdzonym salonie, ponieważ  doświadczony specjalista potrafi zminimalizować ryzyko źle dobranego odcienia i wie, co zrobić, żeby włosy uległy jak najmniejszemu uszkodzeniu. Jeżeli jednak wizyta w salonie nie wchodzi w grę i decydujemy się na domową koloryzację, powinnyśmy rozróżnić podstawowe typy barwników. Do wyboru mamy między innymi popularne szamponetki, które zmywają się zazwyczaj po ośmiu myciach, szampony koloryzujące ? te, które spłukują się zwykle po dwudziestu czterech razach oraz trwałe farby, utrzymujące się na włosach nawet przez kilka miesięcy. Szampony koloryzujące oraz szamponetki nie wnikają w warstwę włosa, a jedynie pokrywają jego powierzchnię. Naturalny skład włosów nie wchodzi w bezpośredni kontakt z pigmentami szamponu, uznawany jest zatem za bezpieczniejszy i łagodniejszy dla naszych kosmyków. Produkty, które na opakowaniach określone są mianem farby koloryzującej  w większości przypadków zawierają w swoim składzie amoniak, który wnikając w głąb włosa barwi go od środka.

Pielęgnacja włosów farbowanych staje się więc szczególnie trudna i wymaga dużej cierpliwości. To, w jaki sposób farba wpłynie na stan naszej fryzury, zależy w znacznej mierze o tego czy dbałyśmy o nią poprzez odpowiednią kurację wzmacniającą ? zdrowe odżywianie i ograniczanie mechanicznych uszkodzeń. Kiedy włosy są zdrowe łatwiej uniknąć ich nadmiernego wysuszenia oraz nieestetycznego wyglądu spowodowanego nierównomiernym rozłożeniem barwnika na całej długości. Regularnie stosowane profesjonalne preparaty fryzjerskie mogą więc być solidnym wsparciem zarówno przed poddaniem włosów koloryzacji, jak i po niej.

Pielęgnacja włosów farbowanych polega między innymi na dostarczaniu im odpowiedniej ilości składników odżywczych, wzmacniających je od środka. Włosom nie wystarczy tylko i wyłącznie restrykcyjnie przestrzegana dieta. Nasze pasma, które pobierają odpowiednie substancje bezpośrednio z pokarmu, odżywione są tylko do około czterech centymetrów od cebulki włosa. Pozostała ich długość jest martwa, nie jest zatem w stanie regenerować się  samodzielnie. Wysuszone nadmierną koloryzacją włosy stają się podatne na złamania, często matowieją i są przesuszone, dlatego też warto zaopatrzyć się w - odpowiednio dobrane do naszych potrzeb ? odżywki i maski, które nie tylko zadbają o odpowiednią regenerację zniszczonych czy zmęczonych nadmiernym obciążeniem kosmyków, ale i ochronią kolor, wzmacniając go i zapobiegając jego płowieniu. Dobrze dobrane profesjonalne produkty fryzjerskie, tworzone z myślą o kobietach chcących zadbać o swoje koloryzowane włosy, są w stanie delikatnie oczyszczać i wzmacniać ich strukturę.

Systematyczność w ich stosowaniu pomaga przywrócić witalność i elastyczność pasm, dzięki czemu nawet po drastycznym farbowaniu mają szansę stać się gładkie, błyszczące i ? jeżeli nie przede wszystkim ? zdrowe.